Yumurtlama Testi

Yumurtlama Testi ( Ovulasyon ) Hesaplama Aracı

Yumurtlama testi her kadının bilmesi gereken bir testtir.  Bu test sayesinde yumurtlama takvimi belirlenebilir. Bu sayede yumurtanın döllenme zamanı ortaya çıkar. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınların bu döngüyü takip etmesi gerekir.

Çünkü her döngüde bir yumurta hücresi gelişir. Yumurtlama döneminde gelişen yumurtalar yumurtalıklardan ayrılır ve fallop tüpüne yerleşir. Bu aşamadan sonra da döllenme tamamlanır ve gebelik gerçekleşir.

Doğurganlık Günleri Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama testi yumurtlama ve doğurganlık günlerini hesaplamak için kullanılır. Bu test sayesinde doğurgan günlerinizi öğrenebilir, hamilelik planlarınızı daha doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Bu hesaplamayı internet üzerinden yapabilmeniz de mümkündür. Ancak son adet döngünüzün ilk gününü ve adet döngünüzün gün sayısını biliyor olmanız gerekir. Eğer döngü sürenizi bilmiyorsanız adet gününüzün ilk gününde diğer adet gününüzün başlangıcından önceki son güne kadarki günleri sayabilirsiniz.

Düzenli bir şekilde adet olan kişilerde adet döngüsü 28 gün olur. Ancak bu döngü 21-35 gün arasında değişebilir. Döngüyü takip etmek özellikle yumurtlama ve hamilelik dönemlerini takip etmek için önemlidir. Bu dönemleri takip ederek en doğurgan döneminizi öğrenebilirsiniz. Bunun için takvim yöntemini kullanabilirsiniz. Takvim yönteminde adet döngünüzü 8-12 ay boyunca takvime kaydetmelisiniz. Daha sonra adet döngünüzün 1. günlerini işaretlemelisiniz.

Takvime ayrıca adet döngünüzün kaç gün sürdüğünü de not almalısınız. Tuttuğunuz notlar sonucunda en doğurgan günlerinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için takvimdeki en kısa adet döngünüzün gün sayısından 18 çıkarın. Daha sonra çıkan sonucu sonraki adet döngünüzün ilk günü ile toplayın. Çıkan gün sizin en doğurgan olduğunuz günü temsil edecektir.

Yumurtlama Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama testi ile yumurtlama tarihini öğrenebilirsiniz. Bu tarih hamile kalabileceğiniz en yüksek ihtimalli dönemdir. Çünkü yumurtlama döneminden önceki döneme denk gelir. Yumurtlama günün hesapladığınız zaman yüksek hamilelik ihtimaline sahip ilişki günlerini de öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda eğer gebelik istemiyorsanız da bu günlerde cinsel ilişkiye girmekten kaçınabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Gebelik Hesaplama

Yumurtlamadan 5 gün önce ya da 3 gün sonra hamile kalmanız mümkündür. Bu yüzden bu 8 gün oldukça önemlidir. Bunun nedeni, sperm hücreleri genital kanalda 5 gün yaşayabilir. Ancak yumurta hücresi 12-24 saat içerisinde ölür. Bu yüzden doğurganlığın fazla olduğu günlerde sperm sayısının azalmaması için cinsel perhizde bulunulmalıdır.

Yumurtlama tarihini hesaplarken iki adet dönemi arasındaki süreyi dikkate almalısınız. Eğer 28 günde bir adet oluyorsanız yumurtlama döneminiz 14. güne denk gelir. Eğer 35 günde bir adet görüyorsanız da 35-14 hesabından 21. günde yumurtlama gerçekleşir.

Yumurtlama Testi ile Bebeğin Cinsiyetinin Belirlenmesi

Yumurtlama testi genel olarak tüm hamilelik süreci için önemlidir. Çünkü çiftler bebeğin cinsiyetini de doğurganlık günü sayesinde belirleyebilir. Tabi bu durum her zaman için mümkün değildir. Ancak işin içine kromozomlar girdiği için doğru kombinasyon çocuğun cinsiyetini belirleyebilir.

Cinsiyet X ve Y kromozomları ile belirlenir. Eğer XX kombinasyonu varsa bebek kız, XY kombinasyonu varsa da erkektir. X kromozomlu spermlerin başı daha büyüktür. Yavaş oldukları halde asidik vajinal ortamda daha uzun süre yaşayabilirler. Y kromozomlu sperm hücreleri ise daha hızlı hareket eder ancak asidik ortamda daha az yaşarlar.

Bu bilgiler ışığında yumurtlama testi ile beraber cinsiyeti belirlemek mümkündür. Eğer kız bebek istiyorsanız yumurtlama tarihinizden 3 ya da 4 gün sonra cinsel ilişkiye girmelisiniz. Çünkü X kromozomunun yaşama süresi daha uzundur. Bu sayede sperm hücrelerinin yumurtayı dölleme şansı artar. Eğer erkek bebek istiyorsanız da yumurtlama döneminden kısa süre önce cinsel ilişkiye girmelisiniz. Çünkü Y kromozomlu sperm hücreleri daha az yaşarlar.

Yumurtlama Testi Nasıl Yapılır?

Yumurtlama testi sayesinde hamile kalma şansınızı arttırabilirsiniz. Çünkü bu test en kısa sürede hamile kalmanıza yardımcı olacaktır. Fakat şansı arttırmanız için testi en doğurgan olduğunuz herhangi 2 günden birinde yapmalısınız. Eğer tüm şartlara uyarsanız %99 oranında doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Testin çalışma mekanizması da oldukça kolaydır. İdrardaki LH artışını tespit ederek yumurtlama döneminizi öğrenmenizi sağlar. Eğer LH salınımını takip ederek yani yumurtlamadan önceki gün ya da tam yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınız artar. Ancak LH salınımı herkeste farklılık gösterebilir.

Yumurtlama Testi Aracı

Son Adet Başlangıç Tarihi

Adet Düzeni (Genelde 28 gün)

Tekrar Hoş Geldiniz!

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Parolanızı alma

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.